Z czułości do świata – z miłości do kina

Plakat przedstawiający 17 festiwal filmowy - Millennium Docs Against Gravity

4 września startuje 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity – największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w sześciu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Bydgoszcz, Katowice, Poznań – od tego roku).

Z czułości do świata – to hasło przewodnie festiwalu. W programie widzowie znajdą filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata, co roku stawiając na różnorodność tematów, dlatego nie brakuje tytułów o polityce, społeczeństwie, psychologii, nauce, sporcie, sztuce, architekturze i modzie.

Festiwal potrwa od 4 do 13 września w Kinie Muza.

W ramach spotkań zaprezentowane zostaną bloki filmów dla dzieci i młodzieży:

Planeta moim domem – 5 września, godzina 10:30

Nie wierzycie, że można biwakować zimą nad jeziorem? Potrzebny tylko dobry namiot, śpiwór i ubrania! Można wtedy robić niesamowite rzeczy – obserwować dzikie zwierzęta, łowić ryby, patrzeć w gwiazdy i rozmawiać o życiu w kosmosie. Wspaniale jest także pluskać się w jeziorze latem. Ale Ziemia potrzebuje pomocy, ponieważ jest zanieczyszczona. Jak lepiej rozumieć życie na naszej planecie? Jak poczuć związek z naturą? Czemu dzieci na całym świecie strajkują wraz z Gretą Thunberg? O tym opowiadają filmy „Jovanna dla klimatu” (15 min.) i „Zimowy biwak” (15 min.).

Stop hejt – 12 września, godzina 10:30

W jaki sposób mamy rozmawiać z dziećmi o przemocy, zarówno z tymi, które jej doświadczają, jak i tymi, które ją powodują. Dwa filmy w naszym bloku pokazują, jak czują się dzieci, które są inne. Gdzie szukają pomocy, kiedy są szykanowane w szkole lub przez internet? Filmy będą podstawą do wspólnej rozmowy z dziećmi o emocjach każdej ze stron oraz o tym, jak ważny jest szacunek dla drugiego człowieka. Filmy prezentowane są w zestawie: „Chłopiec płomień” (15 min.) i „#hejt” (15 min.).

Jednak Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy!

5 września, o 11:30, 12:30 i 13:30 na Placu Wolności odbędą się wielopokoleniowe warsztaty szycia woreczków wielorazowych. Tak jak bohaterowie filmów, również Ty zrób dla klimatu coś dobrego! Już od dawna chodzisz na zakupy z własną torbą? Pójdź o krok dalej! Pakuj warzywa, owoce, pieczywo do wielorazowych, pięknych i ekologicznych torebek. Jeśli jeszcze ich nie masz to zapraszamy na warsztaty, podczas których nauczysz się jak samemu je uszyć! Udział w warsztacie ma charakter bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe. Więcej informacji w facebook’owym wydarzeniu.