W jaki sposób rozmawiać o pandemii z dziećmi?

 

Zdjęcie przedstawia dziewczynkę w maseczce #CIRpoleca

To już prawie rok jak żyjemy w zmienionej rzeczywistości. Początki przebiegały w dużej niepewności oraz pod znakiem zapytania. Jednak czas zawsze wpływa na nas pozytywnie, zdobywamy wiedzę, układamy się z innymi oraz sami ze sobą, organizujemy życie inaczej i na nowo. Sytuacja izolacji może jednak być konfliktogenna. W jaki sposób rozładowywać napięcia oraz jak radzić sobie z emocjami i relacjami w czasie kwarantanny podpowiada Pracownia Psychoterapii, oraz Rozwoju Humani. Jednym z okien na świat, które powoduje, że możemy czynnie uczestniczyć w życiu publicznym: komunikować się, pracować, uczyć się, jest internet. Znajdziemy w nim wiele informacji na temat tego, w jaki sposób rozmawiać o koronawirusie z dziećmi. Oficjalna strona naszego miasta przygotowała bardzo rzetelny artykuł na ten temat. My również przejrzeliśmy strony oraz rekomendacje, w jaki sposób pomóc dzieciom by zrozumiały, że ten czas jest wyjątkowy, ale nie będzie trwać wiecznie. Jak uspokoić najmłodszych oraz zapewnić ich, że profilaktyka jest w tej chwili najważniejsza.

Nie ma uniwersalnej recepty na przeprowadzenie trudnej rozmowy. Istnieje bardzo wiele czynników oraz okoliczności, które mogą pomóc lub zaszkodzić. Możemy, jednak zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych zasad, które nie zaszkodzą, a może więcej pomogą, odnaleźć się nam jako rodzicom w roli przewodników po „nowym” świecie ogarniętym pandemią. Ponadto warto sięgnąć do sprawdzonych źródeł i uzbroić się w wiedzę, chodzi tutaj bardziej o nasz komfort, niż zostanie specjalistą w kwestii wirusa. Niepewność, gdy pytanie dziecka nas zaskoczy, nie musi podburzać naszego autorytetu, wiedza to również umiejętność znalezienia odpowiedzi lub porównanie kilku źródeł i wyciągnięcia wniosków. Lekcja szukania informacji też może okazać się dla dziecka bardzo pomocna. W tym przypadku gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony UNICEF-u poświęconej Koronawirusowi lub strony naszego miasta.

Jednym ze sposobów na rozpoczęcie rozmowy jest wspólne obejrzenie filmu edukacyjnego, który wyjaśnia wszystkie trudne pojęcia takie jak: kwarantanna, wirus czy zakażenie. Jest on w całości dedykowany dzieciom i w prosty komunikatywny sposób opowiada o tym co nas otacza.

Możemy również jako wstęp do rozmowy potraktować, książkę „Masz tę moc!”, która w przejrzysty sposób wyjaśnia, z czym przyszło nam walczyć. Pojawiła się również bajka dla dzieci młodszych, którą czyta Jarosław Boberek, znany między innymi z kreacji postaci Króla Juliana w filmie animowanym “Madagaskar” “Bajka o wirusie”. Do wspólnej lektury z dzieckiem polecamy publikację Cioci Doroci, czyli Doroty Bródki “O złym królu wirusie i dobrej kwarantannie”, można jej również wysłuchać. Bardzo pozytywny wydźwięk ma również, przygotowana animacja do wiersza o tym, dlaczego warto zostać w domu oraz o samym koronawirusie. Można również sięgnąć po piosenkę o lub wrócić do klasycznego przeboju o mydle, by z dzieckiem, zaśpiewać myjąc ręce.

Poznań ubiega się, o zaszczytny tytuł miasta przyjaznego dzieciom, dlatego warto śledzić nasze strony, gdzie zamieszczamy przydatne informacje dla rodzin. Warto myśleć o dziecku jako świadomym obywatelu oraz partnerze rozmowy, który również ma prawo do rzetelnej informacji. Premier Kanady odpowiadał na pytania dzieci w trakcie telekonferencji, rozwiewając ich wątpliwości oraz przygotował przemówienie, w którym uspakaja oraz w prosty sposób wyjaśnia konieczność, wzięcia odpowiedzialności za innych poprzez pozostanie w domu. Przypominamy również komunikat prezydenta, naszego miasta, także do dzieci, w kontekście zagrożeń, których mogą doświadczać w czterech ścianach (cytujemy wypowiedź prezydenta za WTK):

„Dla ofiar przemocy domowej miasto uruchamia telefon zaufania: numer: 61 835 48 65 lub 61 835 48 66 (czynne całodobowo). Możliwy jest także kontakt mailowy: pik@m.poznan.pl. Jak zauważył prezydent, w sytuacji, gdy oprawca znajduje się w tym samym mieszkaniu lub – co gorsza – pokoju, wykonanie telefonu może być niemożliwe.”

Więcej informacji o walce z przemocą w domu tu.