Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021

Badanie odbywa się raz na 10 lat i jest obowiązkowe dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W tym roku spis jest realizowany głównie przez internet.

 

Grafika promocyjna - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

W tym roku podstawową formą udziału w badaniu jest samospis internetowy. Można go dokonać łatwo i bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Na stronie spis.gov.pl dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy, która przeprowadzi respondenta przez całą procedurę.

Inną możliwością udziału w badaniu jest spis za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które z uzasadnionych powodów nie mogą spisać się online.

Dla osób, które nie posiadają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało dwa punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza.

  • w budynku Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim 17,
  • w budynku Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10.

Punkty działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Formularz spisowy ma jeden wzór dla wszystkich i jest podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. Przed przystąpieniem do jego wypełnienia warto się przygotować i zapoznać z wykazem pytań. Wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość z nich nie powinna nastręczać żadnych trudności,. Odpowiedź na wszystkie pytania jest obowiązkowa. W kilku miejscach jednak dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w punktach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Są nim objęci zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie jego trwania za granicą. Spisowi podlegają także osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.

Spis potrwa od 1 kwietnia do 30 września.

Szczegóły na stronie spis.gov.pl oraz www.poznan.pl/nsp2021/.