Święty Mikołaj na mikołajki, Gwiazdor na gwiazdkę

Grafika przedstawia figurkę Świętego Mikołaja na łyżwach

Mikołajki to tradycyjna polska nazwa święta ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry. Postać to bardzo tajemnicza i tak naprawdę więcej wiemy o nim z legend niż z zapisanych faktów.

Najprawdopodobniej urodził się w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym w rzymskiej prowincji Licja (dzisiejsza Turcja). Najprawdopodobniej w bardzo bogatej i pobożnej rodzinie i jeśli wierzyć przekazom już od dziecka wyróżniał się pobożnością i dobrocią wobec bliźnich. Kiedy dorósł dzielił się bogactwem ze wszystkimi potrzebującymi, a nocami już jako biskup zostawiał pod domami biedaków woreczki z pieniędzmi.

Tradycja zostawiania prezentów w nocy z 5 na 6 grudnia przetrwała do naszych czasów, a rozpowszechniła się już w średniowieczu. Wtedy były to najczęściej owoce i orzechy pozostawiane pod drzwiami domów, w których mieszkały dzieci.

Zdjęcie przedstawia wydarzenie w ramach Betlejem Poznańskiego 2019

Z niewielu faktów jakie przetrwały do naszych czasów najpewniejsza wydaje się data śmierci świętego 6 grudnia i wtedy to właśnie obchodzimy mikołajki. Współcześnie św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci ich opiekun i dobrodziej.

W Polsce w noc z 5 na 6 grudnia podkłada się dzieciom drobne prezenty i przede wszystkim słodycze pod poduszką, w butach, które muszą być starannie wyczyszczone, lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Podobne zwyczaje panują także u naszych bliższych i dalszych sąsiadów. W Czechach tamtejsze dzieci wieszają skarpety w ramach okiennych, a w Austrii stawia się buty na parapecie.

Skoro św. Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia, to kto przyniesie je 24 grudnia w Wigilię ? W Poznaniu i Wielkopolsce nigdy nie mieliśmy z tym problemu. Na gwiazdkę zawsze przychodził Gwiazdor. W innych regionach kraju Dzieciątko Jezus, aniołek, lub…kolejny raz św. Mikołaj.