Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, który jest dedykowany 17 000 000 osób z mózgowym porażeniem żyjących na całym świecie oraz 350 000 000 osobom, które mieszkają, opiekują się lub pracują zawodowo z osobami z MPD.Infografika. Plakat wydarzenia. Dajemy Zielone Światło, środa 6 października. Spotykamy się na placu Wolności o godzinie 17:30. Pamiętajcie o latarce. światowy Dzień MPD.

Od 2013 roku obchodzony jest na świecie: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (World Cerebral Palsy Day), który od roku 2017 ustanowiony jest w dniu 6 października. Tego dnia organizacje, instytucje reprezentujące osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym łączą się w swoich działaniach, które mają na celu: przybliżanie społecznościom lokalnym, rządom państw i parlamentom problematyki życia osób żyjących z MPD i tworzenie, wdrażanie systemów wsparcia. Tego dnia, w geście solidarności z osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym prestiżowe budynki i kultowe miejsca na całym świecie.
W Poznaniu, z inicjatywy poznańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA”, dadzą zielone światło: Poznań Stadion, iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Urząd Miasta Poznania z dziedzińcem, Teatr Muzyczny, AVENIDA Poznań, Posnania oraz setki latarek poznanianek i poznaniaków na placu Wolności przy rozświetlonej na zielono fontannie. Stowarzyszenie ŻURAWINKA” zaprasza mieszkańców Poznania do wzięcia udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 06.10.2021 na placu Wolności od godziny 17.30, a zakończy się o 19.15 wspólnym dawaniem zielonego światła wsparcia i nadziei (koniecznie trzeba mieć przy sobie latarkę lub smart fon).
PROGRAM
Od 17:30 odbędzie wspólne muzykowanie z NORDOFF ROBBINS POLSKA, w tym samym czasie będzie można uczestniczyć w zbiórce publicznej prowadzonej przez Fundację FANARI, której wolontariuszki będą częstować pysznym ciastem i zupą dyniową. Będzie też zielona wata cukrowa i piękne balony.
O 18.30 zazieleni się fontanna Wolności, zostaną przyznane tytuły Przyjaciela Żurawinki oraz nastąpi ogłoszenie wstępnej i szacunkowej liczby osób z MPD zamieszkującej Miasto Poznań w ramach akcji „POLICZMY SIĘ”, która trwa w Poznaniu do końca 2021 roku.
O 19.00 odtańczony zostanie, dla 17 000 000 osób z MPD żyjących na świecie, Jerusalem Dance Challenge a kwadrans później mieszkańcy naszego miasta latarkami dadzą zielone światło nadziei!
Wydarzenia organizowane w dniu 06.10.2021 są częścią Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego “DAJEMY ZIELONE ŚWIATŁO” trwającego od 1 do 8 października, który objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.