Światowy Dzień Kota

W centralnym miejscu grafiki znajduje się szeroki prostokąt z napisem „Światowy Dzień Kota”. Jest on umieszczony zbiorze rysunków kotów w różnych pozycjach. Małe graficzki kotów pełnią funkcję tła podobnie jak tapeta z printem. Koty są różnokolorowe, niektóre się myją, inne wspinają możemy zobaczyć także główkę kotka z serduszkami zamiast oczu.

Kot to taki drapieżnik, tylko że mniejszy i w przeciwieństwie do psa nie został całkowicie udomowiony (artykuł w New York Tims dla anglojęzycznych czytelników). Na świecie jest tyle samo zwolenników co przeciwników kotów.

Fakty jednak mówią same za siebie i właściciele tych futrzastych, ogoniastych stworów żyją o 5 lat dłużej. Badacze, dowodzą (niewykluczone, że zapaleni kociarze), że mruczenie, ma właściwości antydepresyjne. Ponadto stwór jest domatorem w efekcie nie będzie wymagać od nas spacerów w niepogodę.

Wielu znanych ludzi było kociarzami, można o tym przeczytać lub wysłuchać w publikacji Heike Reinecke, Andreass Schlieper Sławne koty i ich ludzie wzbogaconej o polskie znane postacie jak np. noblistka Wisława Szymborska. Tym niezdecydowanym, którzy nie chcą nomen omen kupić kota w worku, polecamy fragmenty i jest to nie lada gratka dla zwierzolubów. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia z kotem, lub też mają obawy jak ono będzie wyglądać, polecamy humoreski rysunkowe Miłozwierz, czy Pan Buk, który razem z Panią Bukową mają Typowego Kota. Nie należy również zapominać o Kocie Simona, który ma już liczne zastępy fanów. Warto również zobaczyć w jaki sposób wygląda miasto z perspektywy kota w fenomenalnym dokumencie Kedi – sekretne życie kotów.

Wróćmy jednak do naszych lokalnych mruczków. Zapewne nikt z nas nie spodziewał się zimy stulecia, nam doskwiera, a co dopiero zwierzętom… Z racji tego, że my poradzimy sobie w każdych warunkach w przypadku kotów i psów nie jest to takie oczywiste. 17. lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, jest to święto nie tylko naszych futrzastych przyjaciół lecz również tych, które dopiero czekają na swój ciepły dom. W tym roku Miasto Poznań – Wydział Gospodarki Komunalnej i Gabinet Prezydenta, przygotowało wiele atrakcji razem z Poznańskimi Schroniskami na rzecz kotów i psów, a obchody będą trwały do końca lutego.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia wydarzenia na facebooku, na którym codziennie będą publikowane informacje dotyczące mruczków i nie tylko.

Dodatkowo dla najmłodszych przewidziany jest konkurs plastyczny „Dzień Kota – kocham, szanuję, dbam”, który ma uczulić i uwrażliwić na dobro zwierząt, więcej informacji na stronie organizatora.

W ramach akcji Poznaniacy zaproszeni są do udziału w zbiórce na rzecz poznańskich zwierząt w schroniskach, która odbywa się w dwóch lokalizacjach:

Schronisko dla zwierząt przy ul. Bukowskiej 266

  • od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 17
  • w weekendy w godzinach 10 – 15

Hol Palmiarni Poznańskiej przy ul. Matejki 18

  • od wtorku do niedzieli w godzinach 9 – 17

Poniżej zamieszczamy informacje na temat kocich potrzeb, które wskazują organizatorzy akcji:

  • Mokra i sucha karma z wysoką zawartością mięsa (np.  Brit, Dolina Noteci, Butchers, Smilla, Feringa, Animonda Carny, Shmusy, Mac’s, Grau, Royal Canin).

Karmy te są gwarancją dobrej jakości zgodnie z rekomendacjami Schroniska dla zwierząt i organizacji społecznych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Należy pamiętać, że zwierzęta przebywające w schronisku i pod opieką fundacji mają inne potrzeby żywieniowe niż te mieszkające w domach. Niektóre z nich są chore albo przechodzą rekonwalescencję po wypadkach. Muszą dostawać najlepszą jakościowo karmę, aby ograniczyć ryzyko powikłań zdrowotnych.

  • Ręczniki papierowe, gąbki, środki czystości, podkłady, rękawiczki jednorazowe
  • Żwirek dla kotów: drewniany , kukurydziany, bentonitowy
    (prosimy nie przekazywać żwirków silikonowych)
  • Kocie zabawki, miski, łopatki do czyszczenia kuwet, koce polarowe (prosimy nie przekazywać obróżek

Partnerami akcji są poznańskie fundacje działające na rzecz zwierząt, pod których opieką znajduje się wiele kotów, które czekają na swoich kochających ludzi. Polecamy odwiedzić ich strony i zajrzeć w oczy adopciaków, być może któryś skradnie serce i zostanie członkiem rodziny.

Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Miasta Poznania, w artykule Światowy Dzień Kota w Poznaniu.

Grafika jest powtórzeniem pierwszej zamieszczonej w nagłówku artykułu. Jest to fragment tła. Widzimy na niej kotka przedstawionego w formie rysunku konturowego. Pierwszy kociamber stoi na czterech łapkach i skierowany jest w naszą stronę w perspektywie ¾. Kolejne stworzenie stoi na dwóch łapkach profilem i łapkami przednimi opiera się o kłębek włóczki. Trzeci kotek siedzi do nas tyłem i możemy podziwiać jego majestatyczny ogon. Kolejny siedzi do nas przodem, lecz jego łowie skierowane jest w lewą stronę w 3/4 . Kolejny kotek leży i śpi a kształtem przypomina bochenek chleba z ogonkiem. Kolejne przedstawienie to łepek kotka, który zamiast oczu ma serduszka. Czwarty kotek jest antropomorfizowany i przykłada łapkę do pyszczka co możemy odczytać jako chichotanie. Kolejny kot przyjmuje pozycję boczną raczej stojącą z wyprostowanymi przednimi łapkami. Kolejny śpi jednak jego tłowie jest dziwnie wygięte. Kolejny kotek to powtórzenie pierwszej ilustracji.