Rocznica Chrztu Mieszka I

Grafika przedstawia ilustrację okładki gazety (szablon rysunkowy), który wypełniliśmy naszymi treściami, które w sposób żartobliwy mają odnosić się do rocznicy chrztu. Tytuł czasopisma to Gazeta Piastowska. Poniżej zamieściliśmy zdjęcie Dobrawy oraz Mieszka I autorstwa Jana Matejki oraz tytuł artykułu "Książę już ochrzczony". Po prawej stronie znajduje się graficzna budowla w formie średniowiecznego zamku oraz poniżej data wydania 14. kwietnia 996.

Czy wiemy, gdzie Mieszko I przyjął chrzest? Niestety nie możemy tego dokładnie stwierdzić. Wskazywano czeską Pragę, niemiecką Ratyzbonę. Jan Długosz pisał o Gnieźnie, a XIV-wieczna Kronika polsko-śląska w jednym z rękopisów odnotowała Poznań.

Badania archeologów sugerują, że miejscem chrztu Mieszka I mogła być któraś z jego siedzib. Wspomniane badania ujawniły duże zespoły osadnicze i sakralne pochodzące z X wieku w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim oraz w Gnieźnie. Brak źródeł pisanych powoduje ,że wszelkie twierdzenia dotyczące  miejsca i dokładnej daty chrztu Polski są hipotezami, których w żaden sposób nie można uprawdopodobnić.

Ale przyjęto, że najprawdopodobniej był to rok 966 i że najprawdopodobniej odbył się w Wielką Sobotę tego roku, czyli 14 kwietnia. Dlatego w wielu kalendarzach pod dzisiejszą datą znajdziecie rocznicę Chrztu Polski.

PCŚ-Centrum Inicjatyw Rodzinnych od momentu powstania promuje dobrą literaturę dziecięcą i dlatego dzisiaj polecamy książkę Wydawnictwa Miejskiego Posnania „Chrzest Polski i woja Mściwoja” napisaną przez Elizę Piotrowską. Kapitalna dla małych dzieci podróż w czasie w zabawny i przystępny sposób opisująca początki naszej państwowości.

Jeśli Wasze dzieci zaciekawi temat to u naszych sąsiadów zza ściany w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44 znajdziecie również pięknie ilustrowane wydawnictwa Media Rodzina „Tu Powstała Polska.PL”. Dzisiaj szczególnie mocno polecamy „Czasy Wojów i Rycerzy”, „W Czasach Pierwszych Piastów” i „Czasy Mnichów i Klasztorów”.

Polecamy również nasz poniedziałkowy projekt promujący głośne czytanie dzieciom bajek i wierszy „Czytam i Czuję”. Zawsze o 10.30. W czasach pandemii online.