Październik miesiącem walki z rakiem i Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

W czasie pandemii profilaktyka nowotworowa oraz leczenie jest zdecydowanie trudniejsze, jednak patrząc na dane statystyczne z przed roku Polska nadal znajduje się w czołówce krajów rozwiniętych oraz rozwijających się, w których badania profilaktyczne są najrzadziej wykonywane. Od 1985 roku Październik został uznany za miesiąc poświęcony walce z rakiem.

Niestety Polki znajdują się nadal na niechlubnym dalekim miejscu jeżeli chodzi o profilaktykę oraz wczesną wykrywalność nowotworów piersi. Rocznie wykrywa się ok 10 tysięcy przypadków zachorowania na ten typ nowotworu, także rocznie ok 5 tysięcy polek umiera z powodu tego typu raka. W grupie ryzyka znajdują się kobiety w wieku 40-55 lat. Jedną z podstawowych czynności to samobadanie, sposób w jaki je zrobić możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pomimo pandemii nadal możliwe są badania profilaktyczne oraz diagnostyczne.

WAŻNE, by umówić wizytę wcześniej. Na badaniu nie można być przeziębionym, ani przechodzić infekcji, dlatego konieczny jest pierwszy wywiad, który odbywa się telefonicznie.

Ośrodek profilaktyki i epidemiologii nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej OPEN

Badanie profilaktyczne dla kobiet w wieku 50-69 lat jest bezpłatne i można skorzystać z niego raz na 2 lata.

Badanie diagnostyczne skierowane do kobiet powyżej 35 roku życia, ze skierowaniem od lekarza specjalisty jest bezpłatne.
W przypadku braku skierowania koszt wynosi 230 złotych, a z konsultacją 270 zł.

Ważne, ze względu na stan epidemiczny, konieczna jest wcześniejsza rejestracja:

– telefoniczna:

Diagnostyka – 61 8 518 631

Profilaktyka – 61 8 501 327 lub 800 462 532

– sms’owa 601 004 510

– mail’owa osrodek@open.poznan.pl

– facebook’owa https://www.facebook.com/OpenPoznan