Październik miesiącem walki z rakiem i Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Na fioletowy tle znajduje się napis Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi i wstążka

W czasie pandemii profilaktyka nowotworowa oraz leczenie jest zdecydowanie trudniejsze, jednak patrząc na dane statystyczne z przed roku Polska nadal znajduje się w czołówce krajów rozwiniętych oraz rozwijających się, w których badania profilaktyczne są najrzadziej wykonywane. Od 1985 roku Październik został uznany za miesiąc poświęcony walce z rakiem.

% rak piersi, Na grafice znajduje się następująca treść: październik miesiąc walki z rakiem (nie tylko) piersi. Profilaktyka badaj się sama, unikaj używek papierosy, alkohol, zła dieta, ćwicz kilka minut dziennie, odwiedzaj lekarza przynajmniej raz w roku. Przyczyny / Wzrost ryzyka, genetyka, odżywianie, alkohol, nadwaga, wiek. Śmiertelność nowotworów w Unii Europejskiej, u kobiet 17% rak piersi, 15% rak jelita grubego, 12% rak płuc. U mężczyzn 25% rak płuc, 12% rak jelita grubego, 10% rak prostaty. Co 14 Polka choruje na raka piersi. W Polsce wykrywa się 10000 przypadków raka piersi, 5000 kobiet umiera z powodu raka piersi rocznie. Pierwsza przyczyna zgonów, kobiety 40-55 lat. Badanie to dbanie. Niestety Polki znajdują się nadal na niechlubnym dalekim miejscu jeżeli chodzi o profilaktykę oraz wczesną wykrywalność nowotworów piersi. Rocznie wykrywa się ok 10 tysięcy przypadków zachorowania na ten typ nowotworu, także rocznie ok 5 tysięcy polek umiera z powodu tego typu raka. W grupie ryzyka znajdują się kobiety w wieku 40-55 lat. Jedną z podstawowych czynności to samobadanie, sposób w jaki je zrobić możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pomimo pandemii nadal możliwe są badania profilaktyczne oraz diagnostyczne.

WAŻNE, by umówić wizytę wcześniej. Na badaniu nie można być przeziębionym, ani przechodzić infekcji, dlatego konieczny jest pierwszy wywiad, który odbywa się telefonicznie.

Ośrodek profilaktyki i epidemiologii nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej OPEN

Badanie profilaktyczne dla kobiet w wieku 50-69 lat jest bezpłatne i można skorzystać z niego raz na 2 lata.

Badanie diagnostyczne skierowane do kobiet powyżej 35 roku życia, ze skierowaniem od lekarza specjalisty jest bezpłatne.
W przypadku braku skierowania koszt wynosi 230 złotych, a z konsultacją 270 zł.

Ważne, ze względu na stan epidemiczny, konieczna jest wcześniejsza rejestracja:

– telefoniczna:

Diagnostyka – 61 8 518 631

Profilaktyka – 61 8 501 327 lub 800 462 532

– sms’owa 601 004 510

– mail’owa osrodek@open.poznan.pl

– facebook’owa https://www.facebook.com/OpenPoznan