Od Seniora dla Juniora – alternatywna historia Poznania

Zdjęcie przedstawia pięć fotografii, które na siebie nachodzą. W górnym lewym rogu zamieszczono klatkę schodową w Okrąglaku widzianą od dołu. W prawym górnym rogu mamy zdjęcie Starego Rynku w Poznaniu. W dolnym lewym rogu przedstawiony został pomnik Starego Marycha na ulicy Półwiejskiej w Poznaniu, a w prawym dolnym widzimy stary, zabytkowy tramwaj. Na środku na piątej ilustracji widzimy logo projektu w kolorze pomarańczowym – dwa ślady butów oraz napis: „Od seniora dla juniora, czyli alternatywna historia Poznania”.

Od Seniora dla Juniora – alternatywna historia Poznania to projekt, który zakłada zebranie wspomnień seniorów dotyczących naszego miasta. Seniorzy są w nim współtwórcami oraz ekspertami i właśnie dzięki nim powstają alternatywne przewodniki po kulturalnych miejscach Poznania.

Projekt realizowany jest od marca i potrwa do listopada 2021 r. W efekcie działań powstanie 21 odcinków (video/audio) dotyczących historii miasta. W każdym z nich wypowiedzi seniorów zostaną zilustrowane aktualnymi nagraniami video oraz archiwalnymi zdjęciami. Dzięki wspomnieniom seniorów odwiedzimy między innymi, takie miejsca jak: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Kino Muza, Teatr Polski, Bibliotekę Raczyńskich. Z miejsc mniej oczywistych z seniorami spotkamy się także przy pomniku Starego Marycha, aby lepiej poznać poznańską gwarę. W oparciu o nagrane materiały opracowana zostanie cyfrowa mapa umożliwiająca samodzielne zwiedzanie miasta, oraz gra miejska przeznaczona dla dzieci, młodzieży i rodziców, która ma inspirować rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu w aktywny sposób.

Polecamy pierwszy odcinek, w którym poznamy historię jednego z bardziej charakterystycznych budynków znajdujących się w ścisłym Centrum.

Odcinek 01 – Okrąglak… majestatyczny dawniej i dziś

Odcinek 02 – Cytadela… od Fortu Winiary do parku miejskiego

Odcinek 03 – Teatr Polski… dlaczego Naród Sobie?

Odcinek 04 – Biblioteka Raczyńskich… Poznań czy Paryż?

Więcej informacji na facebookowej stronie projektu