Od Seniora dla Juniora – alternatywna historia Poznania

Zdjęcie przedstawia pięć fotografii, które na siebie nachodzą. W górnym lewym rogu zamieszczono klatkę schodową w Okrąglaku widzianą od dołu. W prawym górnym rogu mamy zdjęcie Starego Rynku w Poznaniu. W dolnym lewym rogu przedstawiony został pomnik Starego Marycha na ulicy Półwiejskiej w Poznaniu, a w prawym dolnym widzimy stary, zabytkowy tramwaj. Na środku na piątej ilustracji widzimy logo projektu w kolorze pomarańczowym – dwa ślady butów oraz napis: „Od seniora dla juniora, czyli alternatywna historia Poznania”.

Od Seniora dla Juniora- alternatywna historia Poznania to projekt, który zakłada zebranie wspomnień seniorów dotyczących naszego miasta. Seniorzy będą współtwórcami i również  ekspertami w stworzeniu alternatywnego przewodnika po kulturalnych miejscach Poznania.

Od marca do listopada 2021 r. powstanie 21 odcinków (video/audio) dotyczących historii miasta. W każdym z nich wypowiedzi seniorów zostaną zilustrowane aktualnymi nagraniami video oraz archiwalnymi zdjęciami. Dzięki wspomnieniom seniorów odwiedzimy między innymi, takie miejsca jak: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Kino Muza, Teatr Polski, Bibliotekę Raczyńskich. Z miejsc mniej oczywistych z seniorami spotkamy się także przy pomniku Starego Marycha, aby lepiej poznać poznańską gwarę. W oparciu o nagrane materiały opracowana zostanie cyfrowa mapa umożliwiająca samodzielne zwiedzanie miasta, oraz gra miejska przeznaczona dla dzieci, młodzieży i rodziców, która ma inspirować rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu w aktywny sposób.

Realizację nagrań poprzedzi w marcu i kwietniu cykl 4 warsztatów z seniorami, które będą wstępną rekrutacją osób zainteresowanych wzięciem udziału w nagraniach.

W najbliższy poniedziałek 22 marca o 17.30 pierwsze spotkanie informacyjne autorów projektu z poznańskimi seniorami. Chętni usłyszą jakich tematów będą dotyczyły opowiadane historie, kogo organizatorzy zapraszają do współpracy i jakie będą ostateczne efekty działań.

Spotkanie za pomocą platformy ClickMeeting.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje znajdziecie także tutaj: jankosmowski@wp.pl i na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych.