Mamy prawo do wsparcia – pomoc dla poznanianek

 

Grafika ilustrująca projekt Mamy Prawo do wsparcia!

Od 1 marca trwa projekt „Mamy prawo do wsparcia”, czyli forma pomocy dla poznanianek, które otrzymały diagnozę ciężkiej, nieuleczalnej wady rozwojowej płodu, np. dziecko z Zespołem Downa, rozszczepem kręgosłupa, podniebienia oraz innymi.

Wsparcie psychologiczne i prawne jest finansowane z budżetu państwa, zatem kobiety z diagnozą ciężkiej wady rozwojowej płodu oraz te, które są w połogu, ale u ich dziecka zdiagnozowano nieodwracalną chorobę lub wadę otrzymają bezpłatną pomoc.

Miasto Poznań, prowadząc od wielu lat politykę prorodzinną, chce wspierać mieszkanki miasta również w bardzo trudnych momentach, dlatego w tym przypadku wraz z Fundacją Matecznik oferuje dotkniętym ciężkim doświadczeniem mamom, a także mężom/partnerom:

 1. bezpłatne indywidualne konsultacje psychologiczne (on-line, telefonicznie lub stacjonarnie w miejscu pracy eksperta). Zakres tematyki dostosowany jest do konkretnych potrzeb osoby zainteresowanej.
 2. bezpłatne indywidualne konsultacje prawne (on-line, telefonicznie, mailowo lub stacjonarnie w przestrzeniach PCŚ-CIR, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu). Zakres tematyki obejmuje:
  • badania prenatalne,
  • zasiłki i inne formy wsparcia rodziców chorych dzieci,
  • prawa pacjenta, prawa do informacji oraz do dokumentacji medycznej,
  • prawa do urlopu (zasiłku) macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego,
  • prawa pracy.

Projekt ma na celu stworzyć realne wsparcie rodziców w granicznej sytuacji, weryfikując wyzwania i identyfikując faktyczne problemy, dlatego materiały informacyjne zostaną udostępnione również po zakończeniu udziału w projekcie.

Chcąc skorzystać ze wsparcia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie.

Dodatkowo osoby zainteresowane będą proszone o przesłanie skanu badań potwierdzających chorobę dziecka lub wadę rozwojową płodu. Po wypełnieniu formularza, w wiadomości zwrotnej zawarte zostaną informacje szczegółowe na temat – w jaki sposób komunikować się z ekspertem, jaki jest czas odbycia konsultacji oraz jaka jest możliwość konsultacji dla męża/partnera.

Zapraszamy!