Czy ma znaczenie wysokość dochodu przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne?
Przy ustalaniu uprawnień do świadczenie pielęgnacyjnego nie ma znaczenia dochód rodziny.
Przy ustalaniu uprawnień do świadczenie pielęgnacyjnego nie ma znaczenia dochód rodziny.
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest na czas nieokreślony, chyba, że orzeczenie wydane jest na czas określony, wówczas przyznaje się świadczenie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane po raz pierwszy przysługuje od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, pod warunkiem złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w PCŚ w okresie 3 miesięcy od wydania przez Powiatowy Zespól ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia o niepełnosprawności lub … Czytaj więcej
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje gdy: Osoba sprawująca opiekę: ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno rentowego; ma ustalone prawo do renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego; ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku … Czytaj więcej
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: nie później niż do ukończenia 18 r. życia; w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 r. życia.
w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1200,00 zł; w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1300,00 zł. Od dnia 1 stycznia 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie podlegać corocznej waloryzacji uzależnionej od procentowego wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego należy dołączyć : skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (w przypadku, gdy składany wniosek dotyczy niepełnosprawnego dziecka) dokument potwierdzający niepełnosprawność tj.: orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na … Czytaj więcej
Wnioski o ustalenie uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego dla osób zamieszkujących w Poznaniu przyjmuje Poznańskie Centrum Świadczeń.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, innym osobom na których ciąży obowiązek alimentacyjny np. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.