Czytam i Wiem

Czytam i Wiem - czytelnicze polecanki prosto z księgozbioru Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl artykułów – Czytam i Wiem – stworzony dzięki współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu. Historia biblioteki pedagogicznej sięga aż 1925 roku, jak Państwo się domyślacie jej zasoby, są ogromne! Posiada w swoich zbiorach wiele książek z zakresu psychologii, pedagogiki, wychowania i jest idealnym miejscem, z którego możemy czerpać wiedzę. W prezentowanym cyklu zapraszamy do zapoznania się z polecanymi przez Bibliotekę publikacjami dotyczącymi m.in. wspomagania rozwoju dziecka, wychowania, adaptacji do przedszkola, uważności, integracji sensorycznej, porozumienia bez przemocy, depresji dzieci i młodzieży, bajkoterapii. Zapraszamy!

Niewątpliwie czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Książka jest narzędziem, które rozwija wyobraźnię, mowę, uczy koncentracji… Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika jest czytanie dziecku dla przyjemności. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami książek przygotowanymi przez nauczycieli bibliotekarzy z PBP w Poznaniu. Zaprezentowaliśmy publikacje, w których opisano metody i techniki zachęcania dzieci do czytania, przedstawiono ciekawe pomysły na spędzanie wspólnego czasu z książką poprzez różne aktywności

Okładka książki "777 pomysłów na zabawy z książką"

777 pomysłów na zabawy z książką: dla rodziców, bibliotekarzy i edukatorów, którzy chcą rozkochać dzieci w książkach. Małgorzata Swędrowska. Warszawa: Wydawnictwo Mamania, 2021.

Autorka zawarła sprawdzone przykłady wprowadzenia książek do codziennego życia dziecka, wykorzystując pomysły na zabawy przed otwarciem książki i po otwarciu, na czytanie wierszy i opowiadań oraz na zabawy po czytaniu. Autorka przedstawia kolejne pomysły na przygotowanie dziecka do czytania, na naukę czytania z dzieckiem, na czytanie lektur oraz wsparcie dziecka podczas początkowej nauki czytania. Małgorzata Swędrowska uczy rodziców i wychowawców, że „czytanie dziecku” jest ważną czynnością w życiu każdego opiekuna. Podkreśla rolę „czytania z dzieckiem”, podczas którego skupiamy się na dziecku, jego pytaniach, odczuciach, i stanach emocjonalnych. Pokazuje ona, że każdy tekst można przeczytać na co najmniej kilka sposobów. Proponuje również różnorodne książki na rozmaite okazje oraz te, które uważa za pomocne w nauce czytania.

Okładka książki: "Rozumienie świata: o warsztatach pracy z książką i czytelnikami"

Rozumienie świata : o warsztatach pracy z książką i czytelnikami / Elżbieta Hornowska, Małgorzata Karasińska, Maria Kulik, Anna Lipińska, Anna Sadowska, Grażyna Sobieska-Szostakiewicz, Magdalena Sowik, Beata Świderek, Marta Todys, Grażyna Walczewska-Klimczak. Warszawa: Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2017.

Autorki poradnika prezentują metodę Klanzy wykorzystaną w organizacji zajęć z książką i z czytelnikami. Podały powody, dla których warto pracować z książką w grupie. Zaproponowały metody pracy z książką, które mają pomóc dzieciom przezwyciężać rozmaite trudności, odkrywać złożoności relacji międzyludzkich, dostrzegać i nazywać problemy innych osób, ułatwić zaakceptowanie wielu punktów widzenia i pomóc w odkrywaniu swoich mocnych i słabych stron. Autorki przedstawiły kryteria, którymi kierują się w wyborze tytułów do zajęć warsztatowych z czytelnikami. Na końcu książki zamieściły propozycje konkretnych działań i warsztatów. Do publikacji dołączona jest płyta z nagraniem czterech opowieści do wykorzystania na zajęciach.

okładka książki "Zabawy z książką w przedszkolu, w domu i w szkole"Zabawy z książką w przedszkolu, w domu i w szkole / Katarzyna Klimek-Michno. Kraków : Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, 2018.

Książka skierowana jest do rodziców lub nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorka stworzyła cenny zbiór inspiracji na kreatywne zabawy z książką – zabawy plastyczne, językowe oraz muzyczno-ruchowe. Określiła, czym należy się sugerować przy doborze odpowiedniej książki dla dziecka. Poruszyła także temat promowania czytelnictwa i wymieniła akcje, festiwale i konkursy literackie organizowane w Polsce związane z tą tematyką. W publikacji znajduje się również wywiad z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtmüller.

Okładka książki "Książka do zabawy"

Książka do zabawy / autorka tutoriali, zdjęcia Maja Marciniak; tekst Maria Bator; ilustracje Paulina Derecka. Warszawa: Ładne Wydawnictwo, 2017.

Książka zawiera pomysły Mai Marciniak, fotografki i mamy dwójki dzieci na to, jak bawić się książkami oraz jak spędzać czas z dziećmi w kreatywny sposób. Publikacja zawiera 20 scenariuszy zabaw zainspirowanych dziecięcą literaturą. Ponadto znajdziemy tu listę przyborów plastycznych, listę książek oraz szablon z wykrojami, który ułatwi pracę.