Czytam i Wiem

Czytam i Wiem - czytelnicze polecanki prosto z księgozbioru Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu – Czytam i Wiem – stworzony dzięki współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczna w Poznaniu.

W artykule prezentujemy publikacje omawiające wychowanie dzieci w rodzinie:

Okładka książki "Łagodna dyscyplina"

Łagodna dyscyplina: jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci / Sarah Ockwell-Smith; przekład: Monika Malcherek. Warszawa: Laurum, 2020.

Sarah Ockwell-Smith –  brytyjska autorka książek o rodzicielstwie i opiece nad dziećmi oraz zwolenniczka rodzicielstwa bliskości. W książce przekonuje, że szacunek, empatia i mądre wyznaczanie granic jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dzieci. Autorka podważa wiele popularnych metod wychowawczych i mitów, które nagromadziły się wokół kar i nagradzania dzieci. W oparciu o naukowe źródła formułuje wskazówki, które odnoszą się do dzieci w każdym wieku. Wyjaśniając, jakie mogą być fizjologiczne i psychologiczne przyczyny ich niepożądanych zachowań oraz jak sobie z nimi radzić. Porusza problematykę kłamstwa, przeklinania, rywalizacji między rodzeństwem, niskiej samooceny i braku pewności siebie. Opisuje, w jaki sposób dzieci się uczą oraz jak się rozwija ich mózg. Przybliża również temat metod wychowawczych stosowanych w szkole.

Okładka książki: "Jak wychowywać dziecko?

Jak wychowywać dziecko?: próba odpowiedzi na odwieczne pytanie / Maria Molicka. Poznań: Media Rodzina, 2020.

Maria Molicka – autorka popularnych i cenionych bajek terapeutycznych, popularyzatorka bajkoterapii w Polsce, doktor psychologii klinicznej i doświadczona terapeutka, przedstawia w książce wiele ciekawych rozwiązań wychowawczych, korzystając z własnego doświadczenia i bogatej literatury przedmiotu. Opisała, na co należy zwrócić uwagę budując relację z dzieckiem, jakie są potrzeby psychiczne dziecka i w jaki sposób je zaspokajać oraz jak wychowywać dziecko w duchu partnerstwa, dialogu i narracji. Według autorki zbudowanie relacji emocjonalnych i zaspokojenie potrzeb dziecka to podstawowe warunki budujące silne fundamenty do jego zrównoważonego rozwoju psychicznego.

Okładka książki " O granicach"

O granicach: kompetentne relacje z dzieckiem / Jesper Juul. Podkowa Leśna: Wydawnictwo MiND, copyright 2020.

Jesper Juul – duński terapeuta rodzinny i pedagog, autor książek o wychowaniu i socjologii. Założyciel fundacji FamilyLab, która ma na celu inspirowanie rodziców do wychowania dzieci w oparciu o pogłębioną relację rodzinną. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem. W swojej najnowszej książce autor porusza problematykę stawiania dzieciom granic bez stosowania gróźb lub kar oraz respektowania tych, które wyznaczają dzieci. Przekonuje, że rodzice odpowiadają za wyznaczanie swojej przestrzeni w relacji z dziećmi w taki sposób, który nie wpływa destrukcyjnie na wzajemny kontakt i bliskość.

Okładka książki: "Radość Rodzicielstwa"

Radość rodzicielstwa: jak odnaleźć równowagę, spokój i szczęście: terapia akceptacji i zaangażowania / Lisa W. Coyne, Amy R. Murrell. Sopot: GWP, 2020

Lisa W. Coyne, Amy R. Murrell, – popularyzatorki wykorzystania terapii akceptacji i zaangażowania w odniesieniu do dzieci. W poradniku dla rodziców przybliżają jej zasady oraz podają praktyczne ćwiczenia rozwijające umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, odpowiedniego reagowania na napady złości i buntu dziecka. Opisują jak wykorzystywać metody akceptacji i zaangażowania podczas kolejnych etapów rozwoju dziecka. Pomagają stać się bardziej wrażliwymi i uważnymi rodzicami.

 

Polecamy sprawdzić także inne pozycje na temat wychowania w rodzinie dostępne w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu:
https://katalogi.pbp.poznan.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=__temat_%22Wychowanie+w+rodzinie%22&fform=Ksi%C4%85%C5%BCki&view=1&sort=byyear