Czytam i Czuję 2020 – 486 minut bajek i wierszy

W centralnym punkcie grafiki znajduje się fotel, na którym siedzi pluszowy miś, który czyta książkę innym przytulankom. Na niebieskim tle, po lewej stronie grafiki znajduje się napis Centrum Inicjatyw Rodzinnych, niżej napis Czytam i czuję, Poniedziałkowe czytania o g. 10:30.

Najtrudniejszy rok w czteroletnim okresie działalności PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych paradoksalnie okazał się być najbardziej owocnym w historii projektu promującego głośne czytanie dzieciom bajek i wierszy „Czytam i Czuję”.

486 minut, czyli ponad 8 godzin czytania, to nasz absolutny rekord i powód do dumy dla całego zespołu. VI edycję naszej akcji rozpoczęliśmy po feriach. W lutym i na początku marca, bajki poznańskim przedszkolakom czytali m. in. Piotr Klimek – Dyrektor Teatru Animacji, Olga Sokal – dziennikarka telewizji WTK i Mariusz Adamski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. W prowadzeniu warsztatów pomagali nam: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, Atelier_Myszkowski Galeria Sztuki Nowoczesnej, Straż Miejska Miasta Poznania i Przemysław Śledź – Szarpanej Struny Dźwięk.

W związku z pandemicznymi ograniczeniami, podczas pracy zdalnej zespołu, począwszy od 23. marca uruchomiliśmy codzienne czytanie bajek i wierszy online. Do Dnia Dziecka (01.06.2020.), prezentowaliśmy przedszkolakom bajki i wiersze. W sumie 61 odsłon, w tym rozbudowane na kilka części, czytanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci. Dla wszystkich, którzy oglądali nas w domach, czytali między innymi: Pan Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Pani Katarzyna Kierzek-Koperska – Zastępczyni Prezydenta Poznania i Przewodniczący Rady Miasta Poznania – Pan Grzegorz Ganowicz. W sposób szczególny w tym trudnym czasie, zaangażowali się w nasz projekt: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Fundacja Dom Bajek, uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich i  Pani Izabela Pietrzak z Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu.

W trakcie wakacji w lipcu i sierpniu w ramach Wakacje #wCentrum, w każdą środę o 10:30 czytaliśmy dzieciom „Księgę Dżungli”, w tym miejscu warto się pochwalić, że ta propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

VII edycję naszego projektu „Czytam i Czuję” rozpoczęliśmy 14 września. Podobnie jak wiosną i podczas letniego projektu Wakacje #wCentrum, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią mogliśmy zaproponować poznańskim przedszkolakom wyłącznie możliwość spotkania online. Trzy pierwsze odsłony były efektem naszej dobrej współpracy z Bramą Poznania. Przez całe wakacje wspólnie z naszym partnerem polecaliśmy Poznański Szlak Legend dla Dzieci i właśnie opowiadania z książki, która była nagrodą za przejście szlaku („Koziołki, rury i Czarcie Ogony”), czytaliśmy dzieciom we wrześniu. W kolejnym miesiącu dzięki współpracy z Estradą Poznańską prezentowaliśmy opowiadania z wydawnictwa „Kulturalny Stary Rynek dla dzieci”. Jak zawsze chętnie wsparła nasze działania Pani Dyrektor Małgorzata Kempa, która przeczytała przedszkolakom jedno z opowiadań. Z 17 odsłon VII edycji „Czytam i Czuję” warto zwrócić jeszcze uwagę na świąteczne spotkanie 11 listopada z Dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – Przemysławem Terleckim.
Na premierowe (jeszcze przed ukazaniem się w księgarniach) odczytanie bajki „Wiedźma Zagnijróg” przez Dyrektor Biblioteki Raczyńskich – Panią Annę Gruszecką i autorkę Katarzynę Wojtaszak. Na finał tegorocznych spotkań z „Czytam i Czuję” w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych 28 grudnia udało nam się zaprosić aktora Teatru Muzycznego Marcina Januszkiewicza, odtwarzającego w spektaklu Virtuoso postać Ignacego Jana Paderewskiego, który w przebraniu i pełnej charakteryzacji przeczytał fragment książki Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski Miś”, której akcja toczy się 27.12.1918 roku w Poznaniu.

Jaki będzie kolejny rok? W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy ponownie uda nam się spotkać z poznańskimi przedszkolakami w naszej siedzibie L, ale jednego jesteśmy pewni, skoro udało nam się przetrwać 2020, i to w wyśmienitym stylu, to i ten następny może być tylko lepszy.

Od 4 stycznia przez całe ferie, o 10:30 zapraszamy na „Czytam i Czuję na bis”. Dziesięć najciekawszych spotkań z 2020 roku zaprezentujemy raz jeszcze J i zaprosimy Was na 2 premierowe spotkania.