Najtrudniejszy rok w czteroletnim okresie działalności PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych paradoksalnie okazał się być najbardziej owocnym w historii projektu promującego głośne czytanie dzieciom bajek i wierszy „Czytam i Czuję”.
486 minut, czyli ponad 8 godzin czytania, to nasz absolutny rekord i powód do dumy dla całego zespołu. VI edycję naszej akcji rozpoczęliśmy po feriach. W lutym i na początku marca, bajki poznańskim przedszkolakom czytali m. in. Piotr Klimek – Dyrektor Teatru Animacji, Olga Sokal – dziennikarka telewizji WTK i Mariusz Adamski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. W prowadzeniu warsztatów pomagali nam: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, Atelier_Myszkowski Galeria Sztuki Nowoczesnej, Straż Miejska Miasta Poznania i Przemysław Śledź – Szarpanej Struny Dźwięk.
W związku z pandemicznymi ograniczeniami, podczas pracy zdalnej zespołu, począwszy od 23. marca uruchomiliśmy codzienne czytanie bajek i wierszy online. Do Dnia Dziecka (01.06.2020.), prezentowaliśmy przedszkolakom bajki i wiersze. W sumie 61 odsłon, w tym rozbudowane na kilka części, czytanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci. Dla wszystkich, którzy oglądali nas w domach, czytali między innymi: Pan Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Pani Katarzyna Kierzek-Koperska – Zastępczyni Prezydenta Poznania i Przewodniczący Rady Miasta Poznania – Pan Grzegorz Ganowicz. W sposób szczególny w tym trudnym czasie, zaangażowali się w nasz projekt: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Fundacja Dom Bajek, uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich i Pani Izabela Pietrzak z Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu.
W trakcie wakacji w lipcu i sierpniu w ramach Wakacje #wCentrum, w każdą środę o 10:30 czytaliśmy dzieciom „Księgę Dżungli”, w tym miejscu warto się pochwalić, że ta propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.
VII edycję naszego projektu „Czytam i Czuję” rozpoczęliśmy 14 września. Podobnie jak wiosną i podczas letniego projektu Wakacje #wCentrum, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią mogliśmy zaproponować poznańskim przedszkolakom wyłącznie możliwość spotkania online. Trzy pierwsze odsłony były efektem naszej dobrej współpracy z Bramą Poznania. Przez całe wakacje wspólnie z naszym partnerem polecaliśmy Poznański Szlak Legend dla Dzieci i właśnie opowiadania z książki, która była nagrodą za przejście szlaku („Koziołki, rury i Czarcie Ogony”), czytaliśmy dzieciom we wrześniu. W kolejnym miesiącu dzięki współpracy z Estradą Poznańską prezentowaliśmy opowiadania z wydawnictwa „Kulturalny Stary Rynek dla dzieci”. Jak zawsze chętnie wsparła nasze działania Pani Dyrektor Małgorzata Kempa, która przeczytała przedszkolakom jedno z opowiadań. Z 17 odsłon VII edycji „Czytam i Czuję” warto zwrócić jeszcze uwagę na świąteczne spotkanie 11 listopada z Dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – Przemysławem Terleckim.
Na premierowe (jeszcze przed ukazaniem się w księgarniach) odczytanie bajki „Wiedźma Zagnijróg” przez Dyrektor Biblioteki Raczyńskich – Panią Annę Gruszecką i autorkę Katarzynę Wojtaszak. Na finał tegorocznych spotkań z „Czytam i Czuję” w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych 28 grudnia udało nam się zaprosić aktora Teatru Muzycznego Marcina Januszkiewicza, odtwarzającego w spektaklu Virtuoso postać Ignacego Jana Paderewskiego, który w przebraniu i pełnej charakteryzacji przeczytał fragment książki Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski Miś”, której akcja toczy się 27.12.1918 roku w Poznaniu.
Jaki będzie kolejny rok? W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy ponownie uda nam się spotkać z poznańskimi przedszkolakami w naszej siedzibie L, ale jednego jesteśmy pewni, skoro udało nam się przetrwać 2020, i to w wyśmienitym stylu, to i ten następny może być tylko lepszy.
Od 4 stycznia przez całe ferie, o 10:30 zapraszamy na „Czytam i Czuję na bis”. Dziesięć najciekawszych spotkań z 2020 roku zaprezentujemy raz jeszcze J i zaprosimy Was na 2 premierowe spotkania.