„Czekamy na Gzuba” 2021

Na białym tle znajdują się: grafika dzwoniącego budzika i napis "Czekamy na Gzuba". Po prawej stronie w niebieskim kole znajduje się napis "Webinaria dla przyszłych Rodziców z Poznania". Na dola grafiki widzimy loga: Miasta Poznania, Fundacji Matecznik i PCŚ- CIR

Projekt „Czekamy na Gzuba” Fundacji Matecznik powstał z potrzeby zwiększenia wiedzy dotyczącej przebiegu porodu oraz opieki nad noworodkiem u przyszłych rodziców z Poznania. Program bezpłatnych warsztatów łączy zajęcia przygotowujące przyszłych rodziców do aktywnego i intuicyjnego porodu, z zajęciami promującymi naturalne rodzicielstwo bliskości, oparte o wiedzę i rozumienie emocjonalnych i psychomotorycznych potrzeb dziecka.

Czwarty rok z bezpłatną poznańską szkołą rodzenia, spotkaniami przygotowującymi do porodu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem wypełnią cztery cykle spotkań online (jeśli w następnych miesiącach sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie to w siedzibie PCŚ-Centrum Inicjatyw Rodzinnych).

Harmonogram pierwszego cyklu spotkań przedstawia się następująco:

  1. ”Poród krok po kroku” – 14 kwietnia 9:00-11:30 – Po czym rozpoznać, ze poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie faz porodu.
  2. ”Z nacięciem, czy bez?” – 23 kwietnia 9:00-11:30 – Jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury i dlaczego korzystniej jest chronić krocze przed nacięciem.
  3. ”Oswojony ból porodowy” – 27 kwietnia 11:00-13:30 – Usłyszycie min. o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia.
  4. ”Połóg – IV trymestr ciąży” – 30 kwietnia 11:00-13:30 – O zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, również o tym jak zmienia się ciało kobiety po porodzie.
  5. ”Rodzice i dziecko na mlecznej drodze” – 6 maja 10:00-12:30 – Co wpływa na dobry start w karmieniu piersią. Obalanie mitów na temat karmienia .
  6. ”Instrukcja rozwoju noworodka” – 8 maja 15:00-17:30 – Pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania.
  7. ”Dziecko z bliska” – 13 maja 9:00-11:30 – Jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem. Jak rozpoznać i zrozumieć potrzeby dziecka.

Zapisy odbywają się poprzez rejestrację na webinaria na platformie clickmeeting. Po wypełnieniu formularza, zostanie przesłany mail z potwierdzeniem udziału. Mamy nadzieję, że na kolejne 3 cykle spotkań z Fundacją Matecznik zaprosimy już na ul. Ratajczaka 44 do PCŚ- Centrum Inicjatyw Rodzinnych, tam gdzie przez pierwsze trzy lata programu organizowaliśmy spotkania dla przyszłych rodziców z Poznania.