Cały Poznań na zielono

Zdjęcie przedstawia Panią Annę Nowak i Pana Łukasza Garczewskiego oraz pana prof. Marka Jóźwiaka, podczas dyskusji na temat sytuacji Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Jest w roku jeden, wyjątkowy Dzień, w którym swoją uwagę skupiamy na osobach z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Jest to dzień solidarności i wsparcia dla 17 mln osób z MPD na całym świecie oraz dla 350 mln osób, które z nimi żyją.

Stowarzyszenie Żurawinka, wzorem ubiegłych lat, zorganizowało obchody tego Dnia w Poznaniu. Właściwie nie tylko Dnia, ale całego Tygodnia.

Wtorkowe przedpołudnie upłynęło na spotkaniu organizowanym w siedzibie PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W trakcie transmitowanej na facebook’owym profilu CIR rozmowy, przedstawiciele Stowarzyszenia Żurawinka – Pani Anna Nowak i Pan Łukasz Garczewski oraz Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej – Pan prof. Marek Jóźwiak, dyskutowali na temat sytuacji Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Od godziny 13:00 na Placu Wolności poznaniacy i Goście mogli spotkać „Ludzi z Mocą”, porozmawiać z osobami zaangażowanymi w życie osób z MPD, podziwiać grę w bocci, w którą z wielkimi sukcesami grają zawodnicy nawet z 4-kończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. Dodatkowo można było podziwiać pokazy aktywności i umiejętności osób z mózgowym porażeniem dziecięcym z wykorzystaniem egzoszkieletu i mobilera. Wszyscy zgromadzeni przekazywali pozytywną energię i dobre emocje wszystkim tym, którzy pojawili się na Placu.

Kulminacyjnym punktem Dnia było wieczorne spotkanie przed fontanną Wolności. Osoby z MPD, ich bliscy, przyjaciele oraz poznaniacy połączyli siły i razem dali „Zielone Światło”. Wspólna radość, która biła z twarzy wszystkich zebranych była najpiękniejszym uwieńczeniem tego wyjątkowego Dnia.

Do akcji „Dawania Zielonego Światła Osobom z MPD” włączyły się między innymi: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Avenida Poznań, Szpital im. Wiktora Degi, czy Stadion Poznań, które podświetliły się na zielono. W kolorze nadziei rozbłysnęła również Fontanna Wolności.

To jednak nie koniec! „Twórca nie tworzy, aby żyć, lecz żyje, aby tworzyć” mawiał Jerzy Omelczuk, malarz, którego prace będzie można podziwiać do niedzieli w siedzibie PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W ramach Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego 2020, który swoim patronatem objął Prezydent Poznania, będzie można podziwiać wyjątkową kolekcję prac wyjątkowego artysty Jerzego Omelczuka, który zmarł w maju tego roku. Wyjątkowy człowiek, który przez 30 lat malował obrazy trzymając pędzel w ustach, ponieważ chorował na MPD. W 1982 r. został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą. W 2001 r. otrzymał odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”.