Jesienne projekty

Jesień to idealny czas do powrotów – do szkoły, z wakacji, a także do projektów, które będą czekać w nowej odsłonie. Jakie spotkania i warsztaty będą do Państwa dyspozycji?

Centrum Inicjatyw Rodzinnych zaprasza na fantastyczne spotkania proponowane przez stałych partnerów: Fundację Wspierania Rodziny Matecznik, Strefę Rodziny i Fundację Wspierania Rozwoju Małego Dziecka – Cali Mali.

Jesienne projekty. Zdjęcie rodziny, mężczyzna i kobieta podnoszą za ręce małą dziewczynkę. W tle lat jesienią.

Misją Fundacji Matecznik jest udzielanie wsparcia rodzinom i kobietom, zwłaszcza w okresie okołoporodowym, celem poprawy jakości porodu i rodzicielstwa. Szczególnie polecamy cykl warsztatów Czekamy na Gzuba. Zaplanowano 4 cykle spotkań on-line, a jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli – w siedzibie Centrum Inicjatyw Rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń. Każdy cykl składa się z następujących spotkań:

 • „PORÓD KROK PO KROKU” – po czym rozpoznać, że poród się zaczyna, kiedy jechać do szpitala, omówienie poszczególnych faz porodu i po czym je rozpoznać, informacje o tym, na czym polega poród przez cesarskie cięcie. Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna.
 • „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czym polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa. Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna.
 • „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu dostępnych na poznańskich oddziałach porodowych. Prowadząca – Alicja Nowaczyk – doula.
 • „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Prowadzące – Anna Gabryniewska – położna oraz Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia.
 • „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia. Prowadząca – Ewa Masełkowska – konsultantka laktacyjna.
 • „INSTRUKCJA ROZWOJU NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania. Prowadzący – Lech Furmaniuk – fizjoterapeuta.
 • „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala. Prowadząca – Anna Furmaniuk – instruktorka masażu shantala.

Stowarzyszenie Strefa Rodziny realizuje bezpłatne wsparcie w ramach projektów dofinansowanych przez Miasto Poznań. Jesienią Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Strefa Rodziny polecają warsztaty w ramach cyklu Akademia dla Rodziców. Po każdym seminarium uczestniczący rodzice otrzymają folder w formie e-booka z najważniejszymi zagadnieniami. Prowadząca: Magdalena Urbanowicz

 • JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA
 • KOMPETENTNA MAMA I KOMPETENTNY TATA
 • JAK DALEGO PADA JABŁKO OD JABŁONI?
 • ZOSTAŃ DORADCĄ SWOJEGO DZIECKA – Pomóż mu wybrać szkołę i zawód! Warsztat dla rodziców nastolatków.
 • RODZICE-RODZICOM podsumowanie Akademii wraz z rodzicami

Fundacja Wspierania Rozwoju Małego Dziecka – Cali Mali jesienią zaprasza do udziału w projekcie dotyczącym terapii dysfagii u dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. „Terapia ręki, to ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć sprawność ruchową dłoni dziecka, umiejętność chwytu oraz koordynację, a także trening pisania”.

Dodatkowo razem z Centrum Inicjatyw Rodzinnych Fundacja Cali Mali zaprasza na serie rozmów online na Facebook’u. Będą to między innymi:

 • 3 września o 10:30 Cukier w diecie dziecka – jak sobie z tym poradzić? Spotkanie z dietetyczką.
 • 10 września o 10:30 Dieta wege a małe dziecko. Spotkanie z dietetyczką.
 • 17 września o 11:00 Jak zadbać o odporność całej rodziny? Spotkanie z Tatą Farmaceutą.

Na bieżąco będziemy informować o aktualizacjach wydarzeń. Zapraszamy także do śledzenia stron poszczególnych partnerów.

Fundacji Matecznik (link)

Stowarzyszenie Strefa Rodziny (link)

Fundacja Wspierania Rozwoju Małego Dziecka – Cali Mali (link)

Oraz strona Facebook (link) Centrum Inicjatyw Rodzinnych.