102 lata Niepodległej!

flaga Polski

11 listopada, w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będziemy w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych przypominać co działo się w listopadzie i grudniu 1918 roku w Poznaniu. Przede wszystkim dzięki Przemysławowi Terleckiemu – Dyrektorowi Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości  przeniesiemy się do czasów Powstania Wielkopolskiego.

Gość specjalnego wydania „Czytam i Czuję”, przeczyta fragmenty książki Magdy Podbylskiej „A u nas powstanie!” (Wydawnictwo Bis). Cała historia, którą przeczyta Pan Dyrektor, rozgrywała się na Placu Wolności i sąsiadujących z nim ulicach. Pierwszą ofiarą Powstania Wielkopolskiego był Franciszek Ratajczak, który oddał życie za wolną ojczyznę kilkanaście metrów od naszej siedziby, a ulica, przy której znajduję się PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych nosi imię tego bohatera.

Ponadto przypomnimy postać mistrza Ignacego Paderewskiego, jego wkład w odrodzenie Polski i to, że jego przyjazd do Poznania stał się pretekstem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami, aby przy okazji pałaszowania pysznych Świętomarcińskich rogali posłuchali o 10:30 historii, która wydarzyła się naprawdę.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w naszym facebook’owym wydarzeniu „102 lata Niepodległej!”.